×
ورود | عضویت
تویوتا پریوس

با توجه به اخبار کذب منتشره در رابطه با وضعیت شماره گذاری تویوتا پریوس و به تبع آن جوابیه شرکت ایرتویا مبنی بر پیگیری عادی روند شماره گذاری این خودرو، موکدا به اطلاع کلیه هموطنان  گرامی می رساند تمامی خودروهای تویوتا پریوس که توسط ایرتویا وارد کشور شده اند، ساخت و مونتاژ کشور ژاپن بوده و لذا به هیچ عنوان مشمول عدم شماره گذاری خودروهای ساخت کشور آمریکا نمی­باشند.

 

به منظور آشنایی هر چه بیشتر تمامی هموطنان با مدل فعلی خودروی پریوس و نسل های پیشین آن که همگی از بدو تولید تا کنون منحصرا در کشور ژاپن بوده­اند، در ادامه به معرفی اجمالی نسل های مختلف این خودرو خواهیم پرداخت:

نسل اول:

اولین نسل پریوس در سال 1997 و در شهر آئیچی ژاپن، به عنوان اولین خودروی تمامی هیبریدی دنیا تولید گردید .

تولید این نسل از خودروی پریوس در ژاپن تا سال 2003 ادامه داشت و در این مدت بیش از 123 هزار دستگاه از این خودرو به فروش رسید.

نسل دوم:

تویوتا نسل دوم پریوس را در سپتامبر سال 2003 میلادی عرضه کرد و در پی آن جوایز متعددی را از آن خود نمود. 

جوایزی همچون : جایزه طراحی زیبا در سال 2003 ، انتخاب خودروی سال آمریکای شمالی در سال های 2003 و 2004 و جایزه خودروی سال اروپا در سال 2005 از جمله جوایزی بود که تویوتا پریوس در آن سال ها دریافت کرد. 

پیشرانه استفاده شده در نسل دوم پریوس ارتقاء یافت که باعث افزایش 50 درصدی قدرت خروجی موتور و پایین تر آمدن قدرت سوخت شد. 

تولید و فروش این نسل که در آئیچی و کاریای ژاپن انجام می گرفت، تا سال 2009 ادامه داشت و در این مدت فروشی بیش از  1،192،000 دستگاه از آن صورت پذیرفت.

نسل سوم

سومین نسل پریوس در سال 2009 معرفی شد. موتور استفاده شده در این نسل، بزرگتر از نسل پیشین و به حجم 1.8 لیتر بود و در عین حال، کاهش مصرف سوخت 23 درصدی را نسبت به نسل پیشین خود داشت که این مورد حکایت از عملکرد فوق العاده کارای خودرو داشت.

در حالی که نسل اول پریوس معرفی موفقی از این خودرو داشت، نسل دوم با معرفی نسلی پیشرفته تر بیش از پیش این خودرو را مطرح کرد تا با معرفی نسل سوم این مدل به علت ایمنی خود و موفقیت در عملکرد هیبریدی به یکی از بهترین خودروهای بازار تبدیل گردد. 

نسل سوم پریوس برنده عنوان خودروی سال ژاپن در سال های 2009 و 2010 شد.

 همانند برادران بزرگتر خود، این خودرو نیز در زادگاهش یعنی کشور ژاپن و در شهرهای کاریا و آئیچی تولید و مونتاژ گردید و تولید آن تا سال 2015 ادامه داشت. قابل ذکر است تویوتا موفق گردید بیش از 1.5 میلیون دستگاه از این نسل را در سراسر جهان به فروش رساند.

نسل چهارم

اما نسل چهارم  و فعلی پریوس در سال 2016 به صورت رسمی وارد بازارهای جهانی شد.

تویوتا در این نسل نیز سنت شکنی نکرده و همانند نسلهای پیشین تولید این خودرو را در سرزمین مادر یعنی ژاپن نگه داشته است. با این وجود، این نسل از پریوس تفاوتهای عمده­ای با نسل­های پیشین داشته است که عمده­ترین آن استفاده از پلتفرم جدید کمپانی تویوتا برای این خودرو موسوم به TNGA می باشد که این مورد باعث افزایش چشمگیر کارایی خودرو، کاهش قابل توجه آلایندگی، و همچنین کاهش بسیار زیاد مصرف سوخت (در حدود 3.6 لیتر در هر 100 کیلومتر) گردیده است. همچنین، نسل فعلی پریوس با وجود گذشت زمان کم از عرضه آن به بازار، به شدت مورد استقبال قرار گرفته و برنده جوایز بسیاری از جمله جایزه قابل اعتمادترین خودروی سال 2016 گردیده است.

 

کمپانی تویوتا موتور کورپوریشن ژاپن موفق شده است در طول مدت 20 ساله عرضه تویوتا پریوس، بیش از 3.7 میلیون دستگاه از نسل های مختلف این خودرو را به فروش رساند. برخلاف سایر محصولات تویوتا که معمولا در کارخانه های تولید تویوتا در کشورهای دیگر نیز مونتاژ می شوند، تویوتا پریوس همواره در ژاپن تولید و مونتاژ گردیده است تا نهایت اطمینان از کیفیت این خودرو حاصل گردد.

در ایران نیز آخرین نسل تویوتا پریوس توسط ایرتویا و همگام با بازارهای جهانی عرضه می گردد. خودروهای هیبریدی در ایران به دلیل سیاست های تشویقی دولت مبنی بر پایین بودن تعرفه واردات این خودروها جذابیت بسیار بالایی برای مشتریان دارند که این جذابیت با در نظر گرفتن سایر امتیازات از قبیل داشتن مجوز رایگان ورود به منطقه طرح ترافیک در پایتخت بیشتر نیز گردیده است. قابل ذکر است خودروهای هیبریدی تویوتا در ایران با گارانتی 5 سال یا 150 هزار کیلومتر ایرتویا عرضه می شوند و علاوه بر آن، باتری هیبرید این خودروها نیز دارای گارانتی 7 سال یا 200 هزار کیلومتر تعویض می باشد.
تاریخ ارسال:  1395/09/02 نویسنده:  مدیر سایت